LepotaLifestyle

Najpotpunija nega lica posle 30. i sadržaj proizvoda

4

Iako postoje neka generalna načela kojima se trebamo voditi da bi imali negovanu kožu lica, ipak se treba poanašati a s tim I koristiti preparate koji su u skladu sa našim godinama. Međutim, koliko se zaista upoznamo sa sastojcima preparata koje bi trebalo koristiti? Da li vi uzimate u obzir sastojke ili vas najviše privuče reklama? Kakva je vaša nega lica?

Ja sam rešila da ništa ne prepustim slučaju i istražila detaljno stvari koje trebamo znati za pravilnu negu kože posle 30. Mada se neka blaga anti-age kozmetika preporučuje već u drugoj polovini 20-tih.

Naravno, ono što je neprikosnoveno i što treba biti deo svačije rutine, jeste zaštitni factor ali malo više o tome dalje u tekstu. 

Nega lica za noć:
  • Serum
  • Krema oko ociju
  • Noćna krema (hidratantna krema)
Nega lica za jutro:
  • Micelarna voda/ tonik
  • Serum (po želji)
  •  BB/CC krema/ hidratantna krema sa zaštitnim faktorom najmanje 15 (UVA/UVB)
Pranje lica/Skidanje šminke:
  • Micelarna voda/tonik
  •  Piling 1-2 puta nedeljno
Zašto serum?

– Sastojci za serum su u suštini isti kao i za kreme. Ali razlika je u tome sto su čestice koje se upotrebljavaju za pravljenje seruma mnogo manje, tako da mogu da prodru dublje u slojeve kože i nahrane je dubinski. Oni bi trebalo da imaju funkciju pospešivanja kolagena, održavanja vlažnosti koze, svežine i td. U suštini serumi se preporučuju i osobama u 20tim. Vaša nega lica definitivno treba uključivati serum. 

Serum treba imati:

  • Antioksidanse (vit E, A, C)
  • Retinol (vit A)- protiv starenja
  •  Hijaluronska kiselina – protiv starenja

Dobra ulja za serume:

Bademovo, kokosovo, jojoba, arganovo, zuti noćurak

Upotreba:

Odmah nakon tonika, dok je koža još po malo sveža. Nega lica serumom se sprovodi na ovaj način radi bolje apsorpcije aktivnih sastojaka. Zatim treba sačekati da malo upije pa staviti kremu.

Krema oko očiju treba imati:
*U suštini isto kao I serum (antioksidanse, retinol ili hijaluron) ali evo par saveta:
  • Za smanjenje podočnjaka kofein
  • Zaštitni faktor UVA/UVB najmanje 15
  • Neuro peptide (slični su retinolu, stimulišu kolagen ali su za nijansu nežniji, možda zamlađu kozu)
  • Trebalo bi biti bez mirisa (idealno)
  • Mnogi oksidansi gube dejstvo na svetlosti pa je za kreme oko očiju (kao i za regularne kreme ovog tipa) uvek bolje kupiti u tamnim tubicama/bočicama na istiskanje
Noćna krema:
*U suštini isto kao I serum (antioksidanse, retinol ili hijaluron) ali evo par saveta:Nema konkretnih dokaza da se koža noću ponaša drugačije u odnosu na dan. Jedini sastojak koji je korisno upotrebljavati noću je retinol jer je osetljiv na sunce kao i vitamin C.
 
Dnevna krema treba sadržati:
  • Vrlo bitno je imati kremu sa zaštitnim faktorom ali treba na njoj biti naznačeno da je širokog spektra tj.da štiti i od UVA/UVB zraka. Naročito UVA zraci prodiru duboko u kožu, čak i kroz staklo i oblake, i oni su glavni razlog starenja kože kao i raka koze. Najmanji spf bi trebalo biti 15. (Ako krema sadrži cink, titanium, avobenzon ili ekamsul izvesno je da štiti i od UVA zračenja)
  •  Antioksidanti (ali nestabilni su na svetlosti)
  • Za oporavak kože – hijaluronska kiselina/sodium hyaluronate, cholesterol, ceramids
  • Sprecavaju gubitak vode/vlaznosti kože – Emolienti/emollients (uljna bilja, petrolatum, linoleic acid, glycerin, tryglicerids…)
  • Protiv upalne sastojke (acety/salicylic acid, alpha adenosine, allantoin, bisabolol)Za normalnu kozu: Baza bi trebalo da je vodena (silikonski sastojci, cyclomethicone)

Nega lica određenog tipa kože:

Suva koža: uljne baze (petrolatum)
Masna koža: non-comedogenic – nece začepiti pore
Zrela koža: uljana baza, petrolatum sa antioksidansima, alpha hydroxyl acids –protiv bora

Piling za lice treba imati:

Glikolinsku kiselinu (Glycolic acid) i salicilnu kiselinu (salicylic acid)

IZBEGAVATI SASTOJKE:

  • PARABEN – konzervans koji služi sprečavanju razvoja bakterija. Međutim može se ponašati kao estrogen – hormon za koji je dokazano da učestvuje u razvoju raka dojke. Ali nisam pronašla nikakvu studiju koja zapravo ovaj sastojak povezuje sa pojavom raka dojke.
  • PARAFIN – derivat nafte (dovoljno rečeno) Iako se koristi se u jako malim količinama može začepiti pore i uzrokovati stvaranje akni.
  • Ako imate osetljivu kožu onda i parfeme (fragrances) kao i eterična ulja treba izbegavati.

U smislu izbegavanja štetnih proizvoda imam da preporučim dva sajta:

  1. http://www.paulaschoice.com/beautypedia-skin-care-reviews/brands/ Na ovom sajtu možete naći pregled i ocenu proizvoda ali bazirano na sastojcima koje sarže a njihovi podaci koje koriste za ocenjivanje su potkrepljeni naučnim istraživanjima i navode izvode.
  2. http://prirodnakozmetika.com/inci-detektiv/
    Pomoću ovog detektiva možete ukucati bilo koji proizvod sa bočice i videti koliko je dobar.
Šta sam ja počela da koristim:
Nega lica i proizvodi koje koristim se često menjaju. Volim da isprobavam nove proizvode na tržištu i povremeno začinim svoju rutinu. Ima naravno puno skupljih proizvoda ali za sada sam našla kompromis cene i kvaliteta. Još uvek istražujem, naravno, ali znajte da je svakoj kremi potrebno bar par nedelja da deluje, osim naravno, ako deluje negativno tj. ako vas iritira.

Što se tiče micelarne vode našla sam ovo objašnjenje: “Micelarne molekule su sagrađene od masnih kiselina koje se dobijaju iz prirodnih šećera, a kad ovu vodu stavite na pamuk, ovi molekuli se aktiviraju štiteći kožu od svih štetnih uticaja i zagađenja”.

Isprobala sam sve drogerijske micelarne vode kao i neke malo skuplje koje se takođe mogu naći u drogerijama, ali na kraju mi se najviše dopada BYPHASSE Solution Micellaire. Dolazi i u pakovanju od 500ml a trajala mi je zaista dugo. Lako skida šminku a dobra je i za osetljivu kožu. Jako sam zadovoljna njome. Naravno svačiji favorit je Bioderma Hydrabio Micelarna voda koja ni mene nije ostavila ravnodušnom. Odlično uklanja, ne samo šminku, već i sve nečistoće sa lica. 

Za skidanje šminke:
L’oreal sublime fresh deep pure foaming water mi je odličan naročito je dobar u otklanjanju mitisera a nije jak za kožu. Međutim hoće da ostavi onaj škriputavi osećaj na koži, ali ko ima malo masniju kožu ili voli taj osećaj posle čišćenja to je dobar izbor.
Jako mi se dopada RoC energetska pena za skidanje šminke. Koža mi je nežna i jako čista posle upotrebe ovog proizvoda.
Još jedan gel za čišćenje lica mi je jako brzo postao favorit a to  je Vichy Normaderm Phytosolution gel za čišćenje lica. Ostavlja kožu svežom i nežnom a ukloni jako dobro sve nečistoće sa lica.

Primetite da korstim pene za čišćenje lica ali to mi odgovara zbog svilenih trepavica i znam da u njima neće biti ulja.

  • Serum: Što se tiče seruma stalno eksperimentišem i koristim neki novi serum. Nekima sam manje, nekima više zadovoljna. Ali mislim da serumi zaslužuju poseban tekst u kome ću vam detaljno reći koje serume koristim i kojima sam najzadovoljnija.
  • Oci:
    L’oreal Revitalift magic blur eyes je jedan od proizvoda koji mi se dopada za negu lica oko očiju. Još jedan proizvod koji mi se dopao za predeo oko očiju jeste krema koju prave drogerije Lily. Jeftina je a zasta dobra za taj predeo oko očiju. Jedan od favorita je definitivno i Eveline Expert youth activator za predeo oko očiju i za kapke.
  • Lice: Kreme se često kod mene smenjuju u zavisnosti od godišnjeg doba, delova meseca, kao i od trenutnog stanja kože. Neke od krema koje imam u svom ormaru za negu su AQUALIA thermal gel za hidrataciju sa hijaluronskom kiselinom.A tu je i VICHY SLOW AGE krema za sve tipove kože. Zatim ELIA kozmetika krema od maslinovog ulja i divljeg bibera. Tu je i EVELINE krema od arganovog ulja. 
  • Noću, a ponekad i danju, malo natapkam Bioten skin defence od nara koja je 100%prirodna krema sa zaštitnim faktorom. Ali već nekoliko godina ne menjam L’OREAL Hydra Active 3 noćnu kremu koju često stavim i danju, a nedostatak spf faktora se nadoknadi preko pudera koji upotrebim. Nažalost ovu kremu sam prvi put kupila u Nemačkoj i nisam je našla ovde, tako da je i dalje naručujem od prijatelja iz Nemačke.
  • Za piling: BIOTEN skin moisture scrub cream 100% prirodan i odličan je!
    A tu je i skorašnje otkriće od BIELENDA kozmetike koja ima organske i prirodne proizvode, i jako mi se sviđa njihov gel za pranje lica koji je 3 u 1 gel, piling i serum. Koža ostaje nežna i glatka posle upotrebe.

Eto toliko od mene! Od prilike sam “sažvakala” ono sto sam istraživala po forumima, sajtovima, savetima doktora i slično. Ako imate bilo kakvu sugestiju, komentar ili savet, a može i pitanje, pišite u komentarima a svakoga dana se gledamo na instagramu!

Nega lica i sastojci Nega lica i sastojci Nega lica i sastojci Nega lica i sastojci

maxytravelette

Koji su Prvi Koraci u Pravljenju Novog Sajta/ Bloga

Previous article

Obilazak Afrike i afričkih plemena

Next article

You may also like

4 Comments

  1. […] Već sam pričala o sastojcima koji se trebaju naći u nezi protiv bora ovde kao i tome da bi se sa takvim proizvodima trebalo krenuti već posle 25 godine. Naravno tada nega […]

  2. […] za vas i u ovom postu ću vam malo detaljnije izneti dobrobiti seruma. Možete takođe pogledati moj post o nezi kože koji takođe uključuje i upotrebu seruma i sastojaka koje oni trebaju […]

  3. […] Potpuno uklanjanje šminke uveče je obavezno! Evo nešto o tome ovde […]

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

More in Lepota